در جشن ششمین سالگرد افق کوروش اعلام شد:

حضور افق کوروش در 343 شهر ایران / تعداد کارکنان افق کوروش از 12 هزار نفر عبور کرد

در جشن ششمین سالگرد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش از تلاش و زحماتِ همکاران پرتلاش این شرکت در سراسر کشور در جهت پیشبرد اهداف شرکت قدردانی گردید و با اشاره به حضور فعال این فروشگاه در 31 استان کشور و 343 شهر ایران، بر پیشبرد اهداف عالیه و دستیابی به چشم‌انداز شرکت برای حضور در فهرست 250 خرده‌فروش برتر دنیا تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی‌ افق کوروش، جشن ششمین سالگرد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با حضور مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره، اعضای هیات مدیره، معاونین و همکاران ستاد مرکزی این شرکت در هتل بزرگ ارم برگزار شد.


در این مراسن مسعود گودرزی نایب رئیس هیأت مدیره شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش ضمن تبریک به مناسبت ششمین سالگرد افتتاح فروشگاه زنجیره‌ای همواره تخفیف افق کوروش با اشاره به فروش 514 میلیارد دلاری والمات به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره‌ای دنیا و سود 6.7 میلیارد دلاری این شرکت، عنوان کرد: استارباکس کمتر از یک بیستم والمارت فروش دارد اما حدود 2 سوم والمارت سود کسب می‌کند زیرا ایده نوآورانه‌ای برای قیمت‌گذاری کالا به کار بسته است و قیمت‌ها را بر اساس نورومارکتینگ تعیین کرده است.
به گفته وی، در فروشگاه‌های زنجیره‌ای سه دسته کالاهای بایدی، اجباری و اختیاری وجود دارد؛ از آنجایی که 7 درصد کالاهای بایدی مورد نیاز خانواده است، لذا با وجود سود پایین و یا حتی ضرر نیز باید در سطح فروشگاه موجود باشد و 18 درصد کالاهای اجباری نیز با سود کم عرضه می‌شود و 78 درصد کالاها اختیاری است که برای شرکت سود آورند بنابراین چنانچه این تناسب برقرار شود رضایت مشتری و سودآوری توامان ایجاد می‌گردد.
وی بیان کرد: دنیا به سرعت به سمت نوآوری پیش روی می‌کند و برای درک بهتر این مطلب می‌توان به فروشگاه زنجیره‌ای تسکو اشاره کرد که در رده برترین‌های دنیا قرار دارد و صد در صد فروش خود را به باشگاه مشتریان خود اختصاص داده است.
گودرزی با تأکید بر این موضوع که فروشگاه‌های زنجیره‌ای برتر دنیا یک شبه به این جایگاه دست پیدا نکرده اند، اظهار داشت: ایده‌ها بطور معمول به مرور زمان تغییر می‌کند و در دنیا رفتارهای مشتری و تمام عوامل تأثیر گذار را معادل سازی می‌کنند و سرعت زمان را بالا می‌برند تا پی به مشکلات احتمالی آینده ببرند و نسبت به پیشگیری از آن اقدام نمایند.
وی همچنین با اشاره به تقسیم بندی مشکلات به قابل پیشگیری و غیرقابل پیشگیری گفت: برای مشکلات قابل پیشگیری نباید ریسک کرد بلکه باید مدیریت و برنامه ریزی برای جلوگیری از وقوع آن‌ها انجام داد و کیفیت چشم انداز را بالا برد.
گودرزی در ادامه بیان کرد: از 250 خرده‌فروش برتر دنیا، نزدیک به 100 برند در دسته رقبای ما قرار ندارند و در خرده‌فروشی‌های سوخت و بنزین، پوشاک و سایر موارد قرار دارند؛ اما می‌توان هدف حضور در بین 5 فروشگاه زنجیره‌ای برتر خاورمیانه را برای سال 1404 در نظر داشته باشیم و با پشتوانه همکارانی که تا کنون نشان داده اند که انسان‌هایی با اهداف بزرگ هستند، پیشروی نماییم.
در بخش دیگری از این مراسم، امیرخسرو فخریان مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش ضمن تبریک ششمین سالگرد افتتاح فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش و قدردانی از تلاش و زحمات همکاران در جهت پیشبرد اهداف شرکت، گزارش مختصری از روند فعالیت‌ها و دستاوردهای این فروشگاه ارائه داد.
وی افزود: تعداد شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در پایان سال گذشته 1104 شعبه بود اما هم اکنون تعداد شعب افق کوروش به بیش از 1700 شعبه رسیده و این شرکت موفق شده که تا کنون با افتتاح شعبه در 84 شهر در بیش از 343 شهر ایران حضور فعال داشته باشد.
مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش ادامه داد: تعداد پرسنل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش طی یک سال گذشته به بیش از 12 هزار نفر رسیده و تعداد مشتریان افق کوروش نیز به 555 هزار مشتری در روز ارتقا پیدا کرده و فروش ناخالص شرکت نیز با حدود دو برابر افزایش به 1009 میلیارد تومان رسیده است.
فخریان ضمن تأکید بر چشم انداز این شرکت برای حضور در بین 250 خرده‌فروش برتر دنیا تا سال 1404 بیان کرد: برای دستیابی به این چشم انداز علاوه بر قیمت باید نسبت به ارتقای کیفیت خدمت رسانی اقدام نماییم و در بحث نوآوری نیز از دنیا عقب نمانیم.
وی به اهمیت تجربه مشتری در مسیر موفقیت‌های سازمانی اشاره کرد و افزود: در فروشگاه‌های زنجیره‌ای تجربه مشتری موجب می‌شود که افراد وارد فروشگاه شوند لذا برای ایجاد تجربه خوب مشتری لازم است مشتری مداری را در اولویت امور قرار دهیم.
فخریان توجه به قیمت‌های رقابتی کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را از ملزومات دانست و گفت: سورپرایز کردن مشتری و نوآوری از دیگر مواردی است که باید در موضوعات مختلف منجمله پروموشن‌ها، تبلیغات، قرعه کشی و …. به آن توجه ویژه ای شود چرا که مردم همیشه خواهان مشاهده ی تغییرات در فروشگاه‌ها هستند.
مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در دسترس بودن فروشگاه‌ها را در ایجاد تجربه مطلوب برای مشتری اثر گذار دانست که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با توسعه شعب به وقوع پیوسته است.
فخریان بر اهمیت سرمایه انسانی در شرکت تاکید کرد و اظهار داشت: موضوع وفادارسازی سازمانی با شعار حاصل نمی‌شود بلکه باید تغییرات و اتفاقاتی دست به دست هم دهند تا بتوانیم ضمن رشد و ارتقای همکاران، به این مهم نیز دست یابیم.
وی ادامه داد: در دنیا به آموزش نیروهای انسانی اهمیت ویژه داده می‌شود و در شرکت‌هایی در سطح افق کوروش حدود 40 ساعت در سال پرسنل آموزش می‌بینند که باید به این استاندارد جهانی نیز دست پیدا نماییم.
فخریان در عین حال تعادل بین کار و زندگی را برای همکاران این شرکت مورد تاکید قرار داد و برنامه‌های شرکت را پیرامون این موضوع مهم مورد اشاره قرار داد.
مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش مبحث شایسته‌سالاری در شرکت را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: موضوع شایسته سالاری به همراه تعهد و تعلق سازمانی همکاران از اهمیت به سزایی برخوردار است به طوریکه مسیر شغلی تمامی‌افراد باید شفاف و مشخص باشد و تمامی‌همکاران باید از عملکرد شرکت بهره مند شوند و در راستای رشد شرکت برای همکاران برنامه توسعه درآمدی و شغلی داشته باشیم.
وی در ادامه با اشاره به یکپارچگی تأمین کالا در افق کوروش به عنوان یکی از نقاط قوت این شرکت ، افزود: تامین کالا در حوزه زنجیره سرد و فریزری نیز تکمیل شده است و زنجیره تأمین در بحث توزیع نیز بسیار خوب عمل کرده و روز به روز در بحث لجستیک در حال بهبود وضعیت و تقویت اقدامات هستیم.
فخریان با بیان اهمیت ویژه ایجاد نشان اختصاصی بیان کرد: با توجه به اینکه حجم فروش افزایش پیدا کرده و می‌توانیم در کارخانه‌های متعددی سفارش ثبت نماییم، این توان وجود دارد که کالاها با نشان اختصاصی و با قیمت رقابتی تر نسبت به سایر فروشگاه‌های زنجیره‌ای عرضه شوند و امیدواریم بتوانیم مبحث نشان اختصاصی را با جدیت پیگیری نماییم.
وی همکاری استراتژیک با تأمین کنندگان را از دیگر مواردی عنوان کرد که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم که بتوانیم یک رابطه برد – برد با آن‌ها ایجاد نماییم.
فخریان به زیرساخت‌های مورد نیاز در مسیر دستیابی به چشم انداز سازمانی اشاره کرد و گفت: تکنولوژی زیرساخت موضوعی است که به جدیت در دنیا در حال پیگیری است لذا افق کوروش نیز در این زمینه نباید غافل بماند و به این سمت باید در حرکت باشد که خوشبختانه و در اولین گام استقرار ERP را آغاز کردیم و امیدواریم به زودی بتوانیم از نرم افزار یک پارچه استفاده نماییم.
وی از فرهنگ سازمانی به عنوان یکی از مهمترین زیرساخت‌های لازم در مسیر موفقیت یاد کرد و گفت: فرهنگ سازمانی بر پایه ارزش‌های بنیادینی همچون صداقت، توجه به ذی نفعان از جمله همکاران، مشتریان، صاحبان سرمایه و تأمین کنندگان بنا شده است.
فخریان به چالش‌های موجود و لزوم رویارویی با آن‌ها اشاره کرد و بیان کرد: برخی ساختارهای سازمانی مستلزم تغییر هستند زیرا با رفتارهای امروز نمی‌توانیم پاسخگوی چالش‌های آینده خود باشیم، بر همین اساس سناریو نویسی و پیش بینی چالش‌ها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که در کنار همکاران چالش‌های پیش رو را به حداقل رسانده و برنامه‌های اعلام شده را با قدرت به پیش برانند و جشن 1404 به مناسبت قرار گرفتن در بین 250 خرده‌فروش برتر دنیا برگزار گردد.