مراسم معارفه افق کوروش پیش از عرضه اولیه سهام در بورس، با تشریح آخرین وضعیت مالی و عملکردی درباره چشم انداز، اهداف کلان، پیش بینی سود هر سهم سال 97، ریسک ها و تمهیدات برگزار شد.

در پی درج نامِ این شرکت به عنوان نخستین فروشگاه زنجیره ای در سامانه معاملات بورس، جلسه معارفه افق کوروش روز دوشنبه 10 دی ماه در سالن دریای نور هتل پارسیان استقلال و با حضور آقایان علی ابراهیمی نماینده سهامدار عمده و رییس هیات مدیره، امیرخسرو فخریان مدیرعامل، حسین صبوری قائم مقام مدیرعامل، مسعود گودرزی نائب رئیس هیأت مدیره، هادی قانعی عضو هیأت مدیره، معاونین و مدیران افق کوروش در جمع فعالان بازار سرمایه برگزار شد.
در این مراسم علی ابراهیمی رئیس هیأت مدیره و امیرخسرو فخریان مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به تشریح گزارشات مالی، سهم فروش محصولات و اهداف کلان، پیش بینی هر سهم سال جاری، ریسک‌ها و تمهیدات برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه پرداختند.
در ابتدای این مراسم، علی ابراهیمی رئیس هیأت مدیره شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش و نماینده سهامدار عمده با اعلام آنکه افق کوروش از شرکت‌های زیر مجموعه گروه صنعتی گلرنگ است، گفت: گروه صنعتی گلرنگ با بیش از 18 هزار پرسنل در حوزه‌های مختلف از بزرگترین شرکت‌ها در بخش خصوصی محسوب می‌شود که با توجه به دیدگاه برد-برد ، سیاست رشد صنایع و شرکت‌های زیرمجموعه را در دستورکار خود قرار داده است و امیدواریم بتوانیم این دیدگاه را به “همه بُرد” تبدیل کنیم.
وی به سهم 350 هزار میلیارد تومانی بازار خرده فروشی ایران در سال جاری اشاره کرد و این سهم بزرگ از بازار را نشانگر وجود فرصت‌های رشد در آینده عنوان نمود و افزود: هم اکنون فروشگاه زنجیره ای افق کوروش به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره ای کشور در جایگاه برتر بازار خرده فروشی قرار دارد.
رییس هیات مدیره شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش اعلام کرد: بررسی 250 شرکت اول صنعت فروشگاه‌های زنجیره‌ای دنیا نشان می‌دهد که بیش از 65 درصد شرکت‌ها در سطح بین المللی فعالیت دارند و حدود 22 درصد از درآمد خود را از فعالیت‌های خارجی کسب می‌کنند و از میانگین رشدی در حدود 4.8 درصد برخوردارند.
وی از رشد عملیاتی 80 درصدی فروشگاه زنجیره ای افق کوروش در دو سال گذشته خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همراهی سهامداران و در پی رشد فزاینده و حمایت از سهم، کسب سود برای سهامداران داشته باشیم.
نماینده سهامدار عمده شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش همچنین از آمادگی شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنعتی گلرنگ برای ورود به بازار سرمایه خبر داد.
در ادامه این مراسم، امیرخسرو فخریان مدیرعامل و عضو هیأت مدیره شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش به ارائه گزارشی از فعالیت‌های جاری و اطلاعات مالی شرکت پرداخت و گفت: این شرکت در تاریخ ۱۷ شهریور سال ۸۸ با سرمایه اولیه ۱۰ میلیون تومان به ثبت رسید و هم اکنون سرمایه شرکت، پس از آن در چهار مرحله افزایش سرمایه از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدی به ۱۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
وی اضافه کرد: اولین فروشگاه همواره تخفیف افق کوروش در آذر ماه سال ۹۲ به بهره برداری رسید و در حال حاضر تعداد شعب فروشگاه، به 1142 فروشگاه، 15 انبار خشک و 10 انبار سرد در ۳۱ استان کشور رسیده است که هم اینک با احتساب شعب فرانچایز، حدود 8 هزار نیروی انسانی در این مجموعه مشغول فعالیت هستند.
مدیر عامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش از برنامه ریزی‌های لازم برای دستیابی به یک هزار و 900 شعبه تا پایان سال 99 خبر داد و گفت: افتتاح 4 هزار شعبه تا سال 1404 از برنامه‌های بلند مدت شرکت است و پیش بینی می‌شود از این تعداد 2580 فروشگاه به صورت فرانچایز راه اندازی شوند.
به گفته وی، تنها شرکتی که فرانچایز (اعطای نمایندگی) را بصورت دقیق و علمی عملیاتی کرده، شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش است.
فخریان بر تاکیدات صورت گرفته از سوی دولت و اصناف بر توسعه شعب فروشگاه‌های زنجیره‌ای به صورت فرانچایز اشاره کرد و افزود: همواره به دنبال آن بودیم که مجموعه به یک بلوغ قابل قبولی دست پیدا کند که کسب و کار را به صورت فرانچایز بطور جدی پیگیری کند و در همین راستا اولین فروشگاه فرانچایز در تاریخ 2 اردیبهشت 96 افتتاح شد و هم اکنون 185 شعبه افق کوروش به صورت فرانچایز فعال است.
مدیر عامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در ادامه گفت: سهم بازار FMCG در سال 96 حدود 248 هزار میلیارد تومان بوده است که این سهم در سال 97 به 348 هزار میلیارد تومان رسیده و برآوردها نشان می‌دهد که در سال 98 به 400 هزار میلیارد تومان و در سال 99 به 444 هزار میلیارد تومان می‌رسد.
وی به میزان فروش افق کوروش در فاصله ی سال‌های 96 تا 97 و پیش بینی سال‌های98 و 99 اشاره کرد و افزود: فروش شرکت در سال 96 حدود 2900 میلیارد تومان بوده و در سال 97 به 5300 میلیارد تومان رسیده و برآورد ما نشان می‌دهد که برای سال 98 حدود 8800 میلیارد تومان و در سال 99 به حدود 13 هزار میلیادر تومان خواهد رسید که با این اوصاف سهم شرکت از بازار نزدیک به 3 درصد می‌شود.
فخریان در ادامه نحوه تخفیف گذاری کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای را مورد اشاره قرار داد و گفت: تمام قدرت فروشگاه‌های زنجیره‌ای در بحث زنجیره تامین کالا قرار دارد که ما در فروشگاه‌های افق کوروش توانستیم یک سبد کالای بهینه تعریف کنیم و بین 2500 تا 3هزار قلم کالای تند گردش را به مشتریان خود عرضه کنیم، بر همین اساس از این طریق کالاهای مورد نیاز را در حجم بالا و قیمت و کیفیت مطلوب بدون واسطه از تامین کنندگان خریداری می‌کنیم و از طریق سیستمی که در انبار و لجستیک مستقر شده، کالاها را بصورت بهینه و بی واسطه به شعب ارسال می‌نماییم و از محل مبلغ صرفه جویی شرکت، تخفیفات خوبی به مشتریان ارائه می‌دهیم.
مدیرعامل فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش ای نکته را بیان کرد که حدود 2700 قلم کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروشموجود است و سبد کالای فروشگاه از 44 درصد کالاهای خوراکی خشک، 30 درصد محصولات یخچالی، 19 درصد آرایشی، بهداشتی و شوینده و 4 درصد نوشیدنی‌ها و 3 درصد سایر محصولات تشکیل شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به معرفی باشگاه مشتریان افق کوروش پرداخت و گفت: مشتریان از طریق نرم افزار باشگاه مشتریان می‌توانند علاوه بر تخفیفات معمول فروشگاه‌های زنجیره ای، بوسیله امتیازات ذخیره شده از خدمات واحدهای خدماتی و رفاهی طرف قرار داد با تخفیفات در نظر گرفته شده بهره مند شوند.
فخریان به سهم 10 درصدی فروشگاه‌های زنجیره‌ای از بازار خرده فروشی اشاره کرد و سهم “افق” را در سال 95 کمتر از یک درصد ذکر کرد که در سال گذشته این سهم به 1.17 درصد و در سال جاری به 1.52 درصد رسیده است که بر این اساس برنامه افزایش این سهم به 3 درصد تا سال 1400 در دستور کار قرار دارد.
مدیرعامل افق کوروش از مزیت این شرکت را در سیستمی بودن مراحل خرید، سفارش گزاری و فروش عنوان کرد که با روش سیستمی، موجودی کالا کنترل شده و مدیریت سفارش گذاری بهتر انجام می‌شود و البته از بزرگترین افتخارات ما این است که افق کوروش توانسته برنامه خرید سال آینده خود را برای تأمین کنندگان تدوین کند.
وی بر ضرورت تقویت زیر ساخت‌های IT به منظور دستیابی به چشم انداز حضور در بین 250 شرکت برتر دنیا تاکید کرد و افزود: حدود یک سال و نیم است که برای استقرار نرم افزار Microsoft dynamics Ax تلاش می‌کنیم و امروز با افتخار اعلام می‌داریم که افق کوروش به عنوان بزرگترین فروشگاه زنجیره ای کشور توانسته است آن را در ایران پیاده سازی کند و در مرحله توسعه قرار گیرد.
فخریان سایر مزیت‌های افق کوروش را چنین توصیف کرد: ایجاد پرتال منابع انسانی و استخدام بصورت یکپارچه، ایجاد پرتال جهت ارتباط مستمر با تامین کنندگان،ایجاد پرتال آرشیو اسناد و ایجاد پرتال بازرسی و استفاده از برخی مشتریان به عنوان مشتریان امین که در بحث بازرسی به ما کمک می‌کنند از دیگر مزایای رقابتی این شرکت است که می‌توان به آن اشاره کرد.
وی افزود: در تلاش هستیم که نرم افزارهای موبایلی شرکت را ارتقا دهیم تا از این طریق آموزش همکاران و ارتقاء خدمات باشگاه مشتریان را دنبال کنیم.
مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در ادامه سودآوری، افزایش سهم بازار، زنجیره تامین، تولید چابک استاندارد و مدرن، حضور در بازارهای بین المللی و توسعه فروش اینترنتی را از دیگر اهداف کلان شرکت عنوان کرد.
فخریان گفت: این فروشگاه در سال 94 مبلغ 553 میلیارد تومان، در سال 95 مبلغ 1.6 هزار میلیارد تومان، درسال گذشته 2،9 هزار میلیارد تومان و در 6 ماهه سال جاری 2.15 هزار میلیارد تومان فروش داشته و پیش بینی می‌شود با توجه به اینکه اکثر خریدها در 3 ماهه پایانی سال انجام می‌شود، تا پایان سال جاری به مجموع درآمد فروش 5.3 هزار میلیارد تومانی دست پیدا کنیم که با این حساب برای سال 98 مبلغ 8.8 هزار میلیارد تومان و برای سال 99 مبلغ 12.9 هزار میلیارد تومان درآمد فروش برآورد می‌شود.
وی همچنین درخصوص سود عملیاتی شرکت اظهار داشت: در سال 94 مبلغ 2،4 میلیارد تومان، سال 95 مبلغ 28.2 میلیارد تومان و سود عملیاتی سال گذشته 80،4 میلیارد تومان بوده و در 6 ماهه سال جاری به حدود 110 میلیارد تومان رسیده که پیش بینی می‌شود تا پایان سال با رشد 315 درصدی نسبت به سال گذشته به 334 میلیارد تومان برسد.
مدیرعامل شرکت فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش در پایان از پیش‌بینی کسب سود خالص 274.8 میلیارد تومانی تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: در 6ماهه نخست سال 91.7 میلیارد تومان محقق شده است، میزان سود هرسهم سال جاری نیز 2748 ریال برآورد شده که درصورت تحقق نسبت به 684 ریال در سال 96 رشد 302 درصدی را به ‌ثبت می‌رساند.
در پایان این مراسم اعضای هیأت مدیره و معاون مالی و اقتصادی شرکت برای شفاف سازی هر چه بیشتر اطلاعات، به سوالات فعالان بازار سرمایه پاسخ دادند.

منبع:

اخبار سایت افق کوروش