کتاب «هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید» با استقبال علاقه‌مندان و متقاضیان به ورود به این نوع کسب و کار مواجه شده و نسخه‌ی الکترونیک آن ظرف ماه‌های اخیر بیش از 10 هزار بار توسط کاربران دانلود شده است.

کتاب «هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید»، تالیف امیرخسرو فخریان، نخستین کتاب در حوزه فرانچایز است. به رغم آنکه سال‌های طولانی است که شرکت‌های پیشرفته در امریکا و اروپا تجربه این نوع از کسب و کار‌ها را دارند اما متاسفانه فرانچایز در ایران حتی برای صاحبان کسب و کارهایی که پیشینه طولانی و درخشان دارند، ناشناخته است و تا پیش از انتشار اثر فوق، کتاب مستقلی اعم از ترجمه و یا تالیف در ایران در این حوزه به انتشار درنیامده بود.

امیر خسرو فخریان مولف این اثر بر این باور است که به رغم تلاش‌های صورت گرفته در طی سالیان گذشته، ایران در زمینه فرانچایز بومی بسیار ضعیف عمل کرده و متاسفانه نمی‌توانیم از مجموعه ای زنجیره ای نام ببریم که با استانداردهای مدل فرانچایز در کلاس جهانی اداره شود و یا برنامه ای مدون و مشخص برای گسترش با این روش داشته باشد ضمن آنکه در ایران تدوین قانون و یا برنامه ریزی برای فرانچایز انجام نشده است و این مقوله مفید، اشتغال زا و کارآفرین به شدت مورد غفلت دولت واقع شده است. حتی در دانشکده‌های بازرگانی و اقتصاد هم اثری از آموزش و ترویج این پدیده نیست. بنابراین پدیده ای که می‌تواند اشتغال فراوان ایجاد کند و از سرمایه‌های کوچک، حرکتی عظیم را برای توسعه اقتصادی کشور به راه اندازد، مورد کم لطفی قشر دانشگاهی، دولتی و بخش خصوصی قرار گرفته است.

این کتاب با نیم نگاهی به بازیگران اصلی و برتر فرانچایز در سال 2017 و در عین حال پیش بینی فرانچایزهایی که در سال 2018 از رونق بیشتری برخوردار می‌شوند، به تازه ترین دیدگاه‌هایی که رشد و سودآوری فرانچایز‌ها را تضمین می‌کند و استراتژی‌هایی که فرانچایزها را به اوج رسانده، می‌پردازد.

به گفته صاحب نظران جهانی فرانچایز عامل اصلی موفقیت در سازمان فرانچایز دهنده و فرانچایز گیرنده رهبری قدرتمند است و در این کتاب استراتژی‌های مشخص برای پیاده سازی رهبری قدرتمند تشریح می‌شود.

بخش اول کتاب «هر آنچه که در مورد فرانچایز باید بدانید» مفهوم فرانچایز را به عنوان یکی از پرطرفدارترین اشکال کسب و کار در استفاده از دارایی‌های فکری شرکتها و کسب و کارهای معتبر معرفی می‌کند و سپس تاریخچه ای از فرانچایز را در کشورهای توسعه یافته ، در حال توسعه و در ادامه ایران مورد بررسی قرار داده است. فصل دوم کتاب مزایا ، معایب و انواع فرانچایز را بیان کرده و در عین حال ضمن شناسایی سازمان‌های بزرگ فرانچایز در دنیا، نمونه‌های موفق خارجی فرانچایز و نمونه‌های موفق داخلی فرانچایز در ایران همچون فروشگاه‌های زنجیره ای افق کوروش را معرفی کرده است و خلاصه ای از زمینه فعالیت هر کدام از آنها را بیان کرده است.

این کتاب در فصل پایانی ، تدوین قانون جامع فرانچایز در ایران، معرفی برند‌های مناسب سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در صنایع فرانچایز محور توسعه‌ی ایران را به عنوان راه حل‌های گسترش فرانچایز در ایران ارائه کرده است.

کتاب مذکور با تیراژ 2000 نسخه توسط انتشارات بازاریابی روانه بازار شد . فایل الکترونیکی این کتاب در وب سایت اصلی فروشگاه‌های زنجیره ای افق کوروش به آدرس okcs.com با استقبال قابل توجهی از سوی علاقمندان و متقاضیان به ورود به این نوع کسب و کار مواجه شده به طوری که ظرف ماه‌های اخیر بیش از 10 هزار بار توسط کاربران دانلود شده است.

منبع خبر:

سایت افق کوروش