رونمایی از استاندارد راهبری شرکتی (Corporate Governance) با حضور دکتر فضلی مدیرعامل گروه صنعتی گلرنگ، مدیران عامل شرکت‌های اصلی گروه (ساب هلدینگ‌ها) و جمعی از مدیران و کارشناسان، صبح امروز دوشنبه ۲۰ فرودین ماه در سالن ۱ پردیس سینمایی کورش برگزار شد.

در این همایش دکتر فضلی بیان داشت: پیش از این نیز، راهبری شرکتی در گروه صنعتی گلرنگ وجود داشت و خوب هم بود اما عالی نبود و ما قصد داریم تا حد امکان آن را عالی کنیم و به کمال برسانیم.

مدیرعامل گروه صنعتی گلرنگ ادامه داد: اگر استاندارد راهبری شرکتی به معنی واقعی کلمه پیاده‌سازی شود، نه تنها دست ما را نخواهد بست، بلکه سبب می‌شود هم‌راستا پیش برویم؛ شفافیت در اطلاعات، یکپارچگی و انعطاف داشته باشیم و بتوانیم با تفویض اختیار، بهره‌وری را به حد اعلا برسانیم.

دکتر فضلی افزود: ما امروز برای حضور در بازارهای جهانی نیاز به انعطاف‌‌پذیری داریم و انعطاف‌پذیری تنها زمانی میسر است که اطلاعات به موقع، شفاف و درست در اختیار ما باشد و با وجود راهبری شرکتی می‌توانیم به خوبی هزینه‌ها را مدیریت کنیم و به موقع و درست پیش برویم.

مهندس فاضلیان نیز در این همایش ابراز داشت: ما داریم به سمت ۱۰۰ هزار نفری شدن پیش می‌رویم و همین الان هم ۱۸ هزار نفر هستیم. مگر می‌شود ۱۰۰ هزار نفر را بدون یک پلتفرم با زیرساخت محکم پایش و اداره کرد؟ برای رسیدن به چشم‌اندازها، سلامت سازمان، شناسایی افراد توانمند و اطمینان از عملکردها چاره‌ای جز راهبری شرکتی وجود ندارد.

دکتر ابراهیمی در ادامه عنوان داشت: راهبری شرکتی در دنیای امروز، امری تجربه شده است و هدف اصلی آن ایجاد ارزش پایدار و بلندمدت است. باید توجه داشت که راهبری شرکتی یک الزام درون سازمانی است نه یک الزام بیرونی زیرا همه شرکت‌ها دوست دارند به اهدافشان برسند و چشم‌اندازها را محقق کنند و این تحقق بدون راهبری شرکتی امکان پذیر نیست.

دکتر سزاوار نیز اظهار داشت: رشدی که گروه صنعتی گلرنگ شاهد آن است مرهون اعتمادی است که مجموعه گروه به ما داشته است و ما نیز برای رشد نیاز داریم به دیگران اعتماد کنیم و این استاندارد اعتمادها را میسر می‌کند. ما در محیطی کار می‌کنیم که تاثیر عوامل بیرونی بر آن زیاد است و باید ساختاری وجود داشته باشد که تاثیر این عوامل را به حداقل برساند.

مهندس کیانی هم بیان داشت: در دنیای کنونی هیچ شرکت بین‌المللی به ما نزدیک نخواهد شد مگر این که راهبری شرکتی ما کاملا شفاف اجرا شده باشد، زیرا هیچ حرکتی در دنیا بدون این سامانه صورت نمی‌پذیرد. ما نیز اگر قرار است جهانی شویم، یا شاید حتی اگر قرار است ادامه حیات بدهیم باید بتوانیم این مجموعه استاندارد را پیاده‌سازی کنیم.

دکتر عباسی مدیر عامل شرکت گلرنگ سیستم نیز تصریح کرد: راهبری شرکتی از هر نظر منوط به راهبری سیستمی (IT Governance) است و راهبری سیستمی بازوی اجرایی آن است. در این سیستم اصلی‌ترین مسئله شفافیت است که بدون IT امکان‌پذیر نیست و من پیشاپیش از تمام همکاران IT در تمام شرکت‌ها تشکر می‌کنم که به یاری ما در این مهم شتافته‌اند.

دکتر رجبی، مدیر امور مجامع و ارزشیابی گروه صنعتی گلرنگ نیز در این همایش طی سخنانی استاندارد راهبری شرکتی را توضیح و بسط داد و بیان داشت: این استاندارد ایجاب می‌کند در قالب یک ساختار پیاده شود و بخشی از آن برعهده گروه صنعتی گلرنگ و بخشی برعهده هلدینگ‌هاست.

دکتر رجبی ادامه داد: راهبری شرکتی از الزامات بدیهی ورود به باشگاه ۵۰۰ شرکت برتر جهان است و همه شرکت‌های بزرگ دنیا به شکل مدون دارای این استاندارد هستند.

مدیر امور مجامع و ارزشیابی گروه صنعتی گلرنگ تاکید کرد: چتر نظام راهبری بسیار گسترده است. موضوعی بین رشته‌ای و مستلزم کار تیمی است و به شناسایی و تحلیل ذی‌نفعان و حقوق و مسئولیت‌ها می‌پردازد. این نظام به پاسخگویی و پاسخ خواهی کمک بسیاری می‌کند و عدم تقارن اطلاعات و آشفتگی تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد.