همایش آغاز سال کاری گروه صنعتی گلرنگ در سالن مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد و دکتر فضلی، معاونین و جمعی از مدیران ارشد، با همکاران دیدار کردند.

 

دکتر فضلی در این همایش که روز پنج‌شنبه ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۷ برگزار شد، ضمن تبریک سال نو و قدردانی از زحمات همکاران ساعی و گرانقدر مجموعه، بیان داشت: خیلی خوشحالم که در آغازین روزهای سال جدید، امکان آن فراهم شد که از شما همکاران گرانقدرم بابت تمام محبت‌ها و تلاش‌هایی که در سالیان گذشته به ویژه سال ۹۶ داشتید تشکر کنم. امیدوارم تعطیلات به همگی خوش گذشته باشد و در کنار خانواده‌های محترم همیشه خوش و خرم باشید.

دکتر فضلی سپس در بحث اشتغال بیان داشت: در سال ۹۱ تعداد همکاران ما ۳۵۲۰ نفر بود. این رقم در سال ۹۲ به ۵۳۲۲ رسید و در سال ۹۳ ما ۷۴۴۶ نفر همکار داشتیم. در انتهای همین سال تعداد همکاران افق کورش به ۱۹۹ رسید و تعداد کل همکاران به عدد ۷۶۴۵ رسید. ۸۹۳۴ نفر تعداد ما در سال ۹۴ بود به علاوه ۷۵۷ نفر همکار در افق کورش که جمعا ۹۶۹۱ شد. در سال ۹۵، عدد ۹۹۷۰ در کنار عدد ۱۶۷۷ افق کورش قرار گرفت و ۱۱۶۴۷ تعداد همکاران ما بود. به همین ترتیب عدد ۱۴۸۴۲ را در ابتدای سال گذشته داشتیم و در ابتدای امسال مجموعا ۱۷۷۱۶ نفر همکار داشتیم.

دکتر فضلی در زمینه اشتغال تاکید کرد: الحمدلله در سال‌های اخیر، رشد بسیار مطلوبی را در تعداد همکاران شاهد بوده‌ایم و از این بابت از همگی همکاران گرامی که قطعا در این مهم تاثیرگذار بوده‌اید، سپاسگزاریم.

مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ درباره آمار و ارقام فروش، ابراز داشت: در سال ۹۶ میزان فروش محصولات گروه که از طریق شرکت‌های پخش توزیع شده، حدود ۳۰ درصد نسبت به سال ۹۵ رشد داشته است و همین رشد در فروش محصولات گروهی در افق کورش هم حدود ۱۵۰ درصد رشد داشته‌ایم و جمعا در کل رشدی درحدود ۴۰ درصد را شاهدیم. در این میان تعامل بسیار خوبی بین شرکت‌های تولیدی و افق کوروش صورت گرفته که جای قدردانی دارد.

دکتر فضلی افزود: ما شاخص‌های سنجشی در نظر گرفته‌ایم تا شرکت‌ها را کاملا بسنجیم. بر مبنای این شاخص‌ها که میزان فروش، میزان سود، سهم بازار و رشد از جمله آن‌هاست، ۵ شرکت مقام نخست را کسب کرده‌اند: افق کوروش، صنعت غذایی کورش، پاکشو، گلرنگ‌پخش و فاران شیمی.

مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ ادامه داد: در سال ۹۷ در کنار شاخص‌های فروش، سود و سهم بازار، شاخص‌ مهم دیگری نیز برای ما اهمیت دارد و آن ضریب بلوغ است. ضریب بلوغ به این معنا که حفظ عدد، چه فروش چه سود در زمانی که شرکت به بلوغ رسیده، ارزش ویژه‌ای دارد و برای آن ضریبی در نظر می‌گیریم. در این میان هر دلار صادراتی چه از باب فروش و چه از باب سود در ۵ ضرب خواهد شد، زیرا صادرات برایمان اهمیت بسیاری دارد و امیدواریم در سال ۹۷ با وجود تمام مشکلات، در زمینه صادرات خیلی قوی عمل کنیم.

دکتر فضلی تاکید کرد: ما باید در زمینه صادرات و تولید در بازارهای هدف، ببینیم چقدر امکان وجود دارد و بر مبنای آن اهداف خود را مشخص کنیم، نه بر مبنای عملکرد گذشته و افزایش رشد همان اعداد قبلی. من از مدیران صادرات و هیأت مدیره شرکت‌ها می‌خواهم در یک تعامل خیلی نزدیک، تمام امکانات موجود و فرصت‌های بین‌المللی را بسنجند تا امسال در زمینه صادرات کاری ویژه انجام دهیم.

مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ اضافه کرد: ما باید میزان صادرات را افزایش دهیم و در کنار آن مطمئن باشیم برای تامین مواد اولیه وارداتی به کوچک‌ترین مشکلی برخورد نمی‌کنیم و میزان مواد اولیه وارداتی را از محل میزان صادراتمان می‌توانیم تامین کنیم.

دکتر فضلی افزود: همه ما امروز در برابر آینده مجموعه بزرگ گروه صنعتی گلرنگ و این خانواده معظم مسئولیت داریم و باید بتوانیم در بازارهای صادراتی شرایطی را فراهم کنیم که همکارانمان آینده بسیار روشنی داشته باشند. اگر تعداد اشتغال را افزایش می‌دهیم، باید وضعیت همکاران فعلی را نیز تضمین کنیم و خیالمان جمع باشد که صرفا کمّی عمل نمی‌کنیم؛ کیفی هم عمل می‌کنیم و همکاران موجودمان نه تنها امنیت شغلی دارند، بلکه روز به روز شرایط بهتری پیدا می‌کنند و عملا مشکلات اقتصادی خارجی و داخلی تاثیری در پیشبرد اهداف گروه صنعتی گلرنگ ندارد.

دکتر فضلی با طرح این پرسش که: «چه عواملی موفقیت در صادرات را تضمین می‌کند؟» ادامه داد: برای صادرات نخست باید به منابع انسانی توجه کنیم. در این زمینه باید برنامه‌های بلندمدت، میان مدت و کوتاه مدت داشته باشیم. در این زمینه مباحث شایسته‌سالاری، رشد از درون و جانشین پروری اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. در کنار این‌ها باید آموزش‌های لازم را هم برای همکاران داشته باشیم تا بتوانیم در سطح بین‌المللی ویژه عمل کنیم.

مدیر عامل گروه صنعتی گلرنگ در بخش دیگری از همایش آغاز سال کاری گروه افزود: در قدم بعد باید با انجام کار درست، به موقع و اثربخش بهره‌ور عمل کنیم. برای عملکرد بهینه و بهره‌ور لازم است به موقع و درست عمل کنیم اما چه قدر بهتر است که صرفا به انجام کار درست بسنده نکنیم، بلکه بین دو انتخاب، گزینه صحیح تر را برگزینیم.

دکتر فضلی درباره بهره‌وری ادامه داد: در تمام زمینه‌ها باید بهره‌ور عمل کنیم اما در زمینه منابع انسانی باید ویژه‌تر نگاه کنیم و ویژه‌تر اقدام کنیم. ما حتی باید از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها بهتر باشیم و فراتر عمل کنیم چون آن‌ها از قبل بوده‌اند و کار کرده‌اند. آن‌ها پیش از این در بازارها بوده‌اند و سهم گرفته‌اند و گرفتن سهم از آن‌ها کار راحتی نیست. لازمه فراتر بودن از آنها تمرکز بر HR، بهره‌وری و راهبری شرکتی است. در زمینه حاکمیت شرکتی، راهبرد سیستمی اهمیت دارد و IT باید تمام قد راهبری شرکتی را حمایت کند.

دکتر فضلی درمورد ارتباط با مجموعه‌های خارجی ابراز داشت: الان مجموعه به آن حد از بلوغ رسیده است که با مجموعه‌های خارجی به نحو معقول و مطلوب ارتباط بگیرد. در این زمینه تعدادی همکار خارجی در ایران، در مجموعه گروه صنعتی گلرنگ خواهیم داشت و می‌خواهیم به منظور رشد سریع‌تر بحث سرمایه‌گذاری مشترک (Joint Ventureship) را هم داشته باشیم.

در پایان دکتر فضلی ضمن قدردانی از همکاران کوشای گروه صنعتی گلرنگ، از خانواده‌های محترم همکاران نیز تشکر کرد و بیان داشت: در این قسمت مثل همه سال‌ها لازم است تشکر کنیم از خانواده‌های شما همکاران عزیز که همواره حامی ما بوده‌اند و صمیمانه محبت داشته‌اند و در نتایج ارزشمندی که شاهدش هستیم تاثیرگذار بوده‌اند. از طرف من از آن‌ها تشکر کنید. من نیز از فرصت استفاده می‌کنم و از خانم دکتر فضلی تشکر می‌کنم.

در ادامه این مراسم میثاق‌نامه خانواده بزرگ گروه صنعتی گلرنگ قرائت گردید. در متن این میثاق‌نامه آمده است:

ما زنده از آنیم که آرام نگیریم

موجیم که آسودگی ما عدم ماست …

ما خانواده بزرگ گروه صنعتی گلرنگ با استعانت از الطاف بیکران خداوند بزرگ، مشتاقانه تلاش می‌کنیم در سال ۱۳۹۷، همچون سال‌های گذشته رشدی پایدار و پویا در عرصه‌های کار و زندگی برای خود و کشور عزیزمان ایران اسلامی فراهم نماییم.

ما متعهد می‌شویم با سرلوحه قراردادن ارزش‌های گروه صنعتی گلرنگ و با توسعه ظرفیت‌ها و قابلیت‌های خود و همکارانمان، مسیر پیشرفت و تعالی هر چه بیشتر  این خانواده را  درنوردیم.

ما اعضاء خانواده بزرگ گروه صنعتی گلرنگ، براین باوریم که نتیجه‌گرایی، انسان‌دوستی، تعهد و صداقت، نظم و انضباط، کارآفرینی و کارآمدی، رمز موفقیت و پیشرفت ما در همه عرصه‌ها بوده و خواهد بود.

ما با همکاری و کار تیمی می‌کوشیم در ردیف شرکت‌های برتر دنیا قرار گرفته و مدیریت برتر ایرانی را به عنوان الگویی موفق در عرصه رقابت جهانی مطرح نماییم.

همه ما از صمیم قلب تعلق به خانواده گروه صنعتی گلرنگ را افتخاری بزرگ دانسته، خالصانه و صادقانه، همدل و همزبان برای تحقق اهداف و اعتلای خانواده صنعتی عزیزمان با تمام توان می‌کوشیم.

 

خوانندگی محمد معتمدی پایان بخش این همایش به یاد ماندنی بود.