کتاب «مدیریت برندها» نوشته سیلوی لافورت با ترجمه همکارمان در گروه صنعتی گلرنگ دکتر مجید حسنی نژاد از سوی انتشارات سیته روانه بازار شد.

دکتر سید مهدی جلالی نیز در این ترجمه همراه دکتر حسنی ‌نژاد بوده‌اند.

این کتاب ترجمه‌ی کاملی است از اثر ارزشمند سیلوی لافورت به نام Managing Brands که تحت عنوان مدیریت برندها از طرف انتشارات سیته در اختیار علاقمندان به موضوع مدیریت برند و برندسازی قرار گرفته است. هدف از ترجمه و ارائه‌ی کتاب مدیریت برندها شرح و تحلیل جالب و مبسوطی از مدیریت معاصر برند و ارائه‌ی ابزارهایی برای تصمیم‌گیری در زمینه‌ی مدیریت برند است.

برندسازی موفق بر مبنای استراتژی شفاف و مدیریت خوب حادث می‌شود. مدیریت برند استراتژیک از طریق چشم‌اندازها، مهارت‌های تحلیلی و استعداد حاصل می‌شود. بنابراین امروز به مدد رقابت شدید، ظهور ابزارهای جدید بازاریابی، تغییرات تکنولوژیکی در تبلیغات رسانه‌ای، تغییرات اجتماعی و فرهنگی، ظهور مد و سبک‌های جدید زندگی و … محیط کسب و کار برای ایجاد برندهای موفق  پیچیده‌تر و چالش‌برانگیزتر شده است.

این کتاب در 3 بخش اصلی و 13 فصل، هر دو بعد تئوریک و کاربردی برندسازی را پوشش می‌دهد. در بخش اول، «مفاهیم استراتژیک برندسازی» مورد بحث قرار می‌گیرد. در بخش دوم، «خلق و حفظ ارزش ویژه‌ی برند» و مدیریت برندها مورد بحث قرار می‌گیرد و در بخش پایانی به مفهوم مدیریت برندها در «محیط های جدید کسب و کار» نگاهی انداخته می‌شود.

در اهمیت برند و برندسازی در متن کتاب اینگونه آمده است: « … یک برند موجودیتی پیچیده در ذهن مشتری است؛ چیزی بیش از یک علامت تجاری ساده است و نقشی فراتر از ابزاری برای فروش یا بازاریابی دارد. مشتریان تنها یک محصول را نمی‌خرند، بلکه تداعیات تصویری محصول را نیز می‌خرند و به همین دلیل است که برندسازی یک محصول بسیار اهمیت دارد … ».

آنطور که در این کتاب آمده است، برندها سه وظیفه دارند « … تسهیل پردازش اطلاعات؛ کمک به مشتری در پیدا کردن محصول موردنظر در زمانی اندک؛ کاهش ریسک انتخاب نادرست و ایجاد مزایا از طریق برآورده کردن نیازهای احساسی و خودبیانگر مشتریان» و عناصر چهارگانه برندسازی را «هویت برند، تصویر برند، جایگاه برند و ارزش ویژه برند» معرفی می‌کند.

در این کتاب اگرچه نویسنده ادعایی بر ارائه فرآیندی خاص یا مدل سازی خاصی برای برندینگ ندارد، اما خواننده را با مسیر مشخصی برای رسیدن به مقصد مواجه می‌کند. در طول این مسیر برای هر بخش مثال ها و نمونه های متعددی را مطالعه خواهید کرد و بر خلاف اغلب کتاب های برندسازی، این کتاب توجه دوسویه هم به ساخت و هم مدیریت برندها دارد که باعث جذابیت مطالب می‌شود.