تهران، ابتدای بازار آهنگران، بازار حضرتی، جایی که از آن به‌عنوان بورس خریدوفروش انواع آدامس‌های داخلی و خارجی یاد می‌شود. تهران، حوالی بازار بزرگ تهران، پله نوروزخان، محلی که انواع آدامس‌های خارجی (چه رسمی و چه قاچاق) را میتوان به راحتی تهیه کرد. بازار آدامس، بازاری که ارزش آن بیش از هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

به گزارش تابناک دیلی، بررسی آمارها حاکی از آن است که طی سال‌های اخیر واردات قانونی آدامس به کشور به‌شدت کاهش یافته و درعوض قاچاق این محصول رونق چشمگیری پیدا کرده است. این موضوع نشان می‌دهد که سالانه حجم قابل توجهی از منابع ارزی از کشور خارج می‌شود در حالیکه تولید داخل به دلیل عدم مبارزه جدی با قاچاق این کالا زمین گیر شده است. تجارت غیررسمی آدامس در ایران درحالی آرام و بدون دغدغه ادامه می‌یابد که طی سال‌های گذشته، تولیدکنندگان ایرانی تلاش بسیاری کرده اند تا بتوانند با کسب سهم بیشتری از این بازار، اندکی سهم خارجی‌ها را در این بازار خاموش کم کنند. هرچند اندک توفیقی در این زمینه کسب شده است اما حجم زیادی از آدامس‌های ایرانی تنها در مواردی خاص و بعضا به عنوان پول خرد، به مشتریان داده می‌شوند و مشتریان کمی با اراده خود تن به خرید آدامس‌های ایرانی می‌دهند. آیا همین افراد که با قیمت بالا آدامس خارجی و بعضا تقلبی یا تاریخ مصرف گذشته قاچاق را خریداری می‌نمایند حاضرند برای خرید آدامس با کیفیت داخلی هزینه کنند؟ موضوعی که باید ریشه‌ آن را در مباحثی چون کیفیت، ماندگاری طعم، جذابیت بسته‌بندی و ظاهر آدامس‌های ایرانی ریشه یابی کرد.

بنابر گزارش خبرنگار تابناک، پیشرفته ترین کارخانه تولید آدامس کشور با ظرفیت تولید روزانه بیش از بیست تن آدامس بدون شکر در شهرک صنعتی اشتهارد افتتاح شد. این کارخانه که به شرکت ماسترفوده تعلق دارد اولین تولید کننده آدامس مینی استیک در کشور است. کیفیت محصولات تولید شده در این کارخانه از بسیاری از محصولات وارداتی بالاتر بوده و در بدو ورود به بازار با اقبال بی‌نظیر مصرف‌کنندگان عزیز ایرانی مواجه شده است. بی شک با احداث این کارخانه راه خودکفایی ایران عزیز در تولید آدامس با کیفیت و مطابق با تکنولوژی روز دنیا هموارتر از گذشته است.

بازار آدامس ایران یکی از بزرگترین بازارها در منطقه خاورمیانه است که بخش عمده آن در اختیار محصولات وارداتی می‌باشد. نظر به احداث کارخانه ماسترفوده در کنار کارخانجات موجود داخلی، می‌توان ادعا کرد که ظرفیت های کافی برای تولید داخلی این محصول فراهم شده است. در سال های اخیر حدود 40 کارخانه از 65 کارخانه تولید آدامس کشور به دلایل مخلف تعطیل شده اند و این امر راه را برای ورود برند های خارجی هموارتر کرده است.

انتظار می‌رود مسوولین به شدت با قاچاق و واردات غیرقانونی این کالا مقابله نموده و از این طریق حامی‌کارآفرینان و تولیدکنندگان برتر داخلی باشند.

منبع:

سایت تابناک